Tissot Chrono L Green - 42mm | T1164171109200
The Tissot Chrono L joins the Tissot XL family in 42mm ! Inspired by the Chrono XL, this new watch is great for those looking for a sporty and elegant chronograph, with Swiss technology and modern style. The G10.212 chrono quartz movement provides precision and robustness. In addition, the watch is waterproof up to a pressure of 10 bar (100 meters/330 feet), and offers a visibility in low-light conditions guaranteed by the Super-LumiNova® coating on the needle-shaped hands. Straps and bracelets can be interchanged using Tissot’s easy-to-use quick strap change system, giving the owner the opportunity to choose from a wide range of compatible Tissot straps and personalise their watch to suit mood or occasion. Discover this 42mm chronograph watch with its blue dial and very chic stainless steel bracelet.
32801
| SKU | T116.417.11.092.00 |
| Movement | Swiss quartz |
| Case Size | 42mm |
| Case Material | 316L stainless steel |
| Dial Color | Green |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal with double-sided antireflective coating |
| Water Resistance | Water-resistant up to a pressure of 30 bar (300 m / 1000 ft) |
| Type Of Strap | stainless steel - 22mm - T605052174 |
| Manufacturer Warranty | 2 years |




