Ask a question
Wrist sizing
Seiko Rotocall - Digital - 37mm | SMGG19P1
The new model is based on a classic digital watch design from 1982 known as the Rotocall. This iconic creation featured a distinctive octagonal rotary switch that revolutionized the way users changed modes by simply rotating the bezel. The unique design, along with its popularity among astronauts, contributed to this model’s strong international recognition.
| SKU | SMGG19P1 |
| Barcode | 067615215045 |
| Reference Number | Battery life Approx. 3 years |
| Movement | Quartz - A824 |
| Case Size | Thickness:10.6mm Diameter:37.0mm Lug-to-lug:43.5mm |
| Case Material | Stainless steel - Rotating bezel |
| Crystal | Sapphire crystal |
| Water Resistance | 100m |
| Type Of Strap | Stainless steel - 20mm |
| Manufacturer Warranty | 3 years international |