Demandez une question
Mesure du poignet
Tissot PR100 Quartz Chrono - Ice blue | T1504171135100
The PR100 collection offers classic quartz chronographs in various colours. These sporty yet classy timepieces feature a polished middle row on the bracelet for a shinier look, a white disc in the date window, and a standard second hand. The G10.212 chrono quartz movement provides precision and robustness, complemented by water resistance up to 10 bar (100 meters/330 feet), and visibility in low-light conditions is guaranteed by the Super-LumiNova® coating on the needle-shaped hands.
| SKU | T1504171135100 |
| Movement | Quartz EOL (battery type Renata 394) |
| Dimensions du boîtier | 40mm |
| Boîtier | 316L stainless steel case |
| Couleur du cadran | Ice Blue |
| Verre | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Résistance à l'eau | Water-resistant up to a pressure of 10 bar (100 m / 330 ft) |
| Type de bracelet | Stainless steel - 20mm - T605049797 |
| Garantie du fabricant | 2 years |




