Tissot Chrono L Blue - 42mm | T1164171604200
The Tissot Chrono L joins the Tissot XL family in 42mm ! Inspired by the Chrono XL, this new watch is great for those looking for a sporty and elegant chronograph, with Swiss technology and modern style. The G10.212 chrono quartz movement provides precision and robustness. In addition, the watch is waterproof up to a pressure of 10 bar (100 meters/330 feet), and offers a visibility in low-light conditions guaranteed by the Super-LumiNova® coating on the needle-shaped hands. Straps and bracelets can be interchanged using Tissot’s easy-to-use quick strap change system, giving the owner the opportunity to choose from a wide range of compatible Tissot straps and personalise their watch to suit mood or occasion. Discover this 42mm chronograph watch with its blue dial and very chic textured leather strap.
| SKU | T1164171604200 |
| Movement | Quartz EOL (battery type Renata 394) |
| Dimensions du boîtier | 42mm |
| Boîtier | 316L stainless steel case |
| Couleur du cadran | Blue |
| Verre | Scratch-resistant sapphire crystal with antireflective coating |
| Résistance à l'eau | Water-resistant up to a pressure of 10 bar (100 m / 330 ft) |
| Type de bracelet | Alligator-style grained cowhide - 22mm - T600052170 |
| Garantie du fabricant | 2 years |




