Demandez une question
Mesure du poignet
Hamilton AMERICAN CLASSIC INTRA-MATIC CHRONOGRAPH H - 40mm - Green | H38429861
The American Classic Chronograph 40mm in hunter green brings a fresh twist to vintage racing aesthetics. A smoky finish adds depth to its bold colorway, while a perforated strap nods to classic motorsport design. Paired with a second versatile mesh bracelet delivered in a bundle packaging, this automatic chronograph combines Hamilton’s pioneering spirit with a look that’s ready for the fast lane.
| SKU | H38429861 |
| Movement | Mechanical - 60 Hours - H-51 - Nivachron Balance Spring |
| Dimensions du boîtier | 40mm |
| Boîtier | Stainless steel |
| Couleur du cadran | Green |
| Verre | Sapphire with Anti Reflection |
| Résistance à l'eau | 10 bar (100m) |
| Type de bracelet | Calf leather -20mm - H6000002171 |
| Garantie du fabricant | 2 Years Hamilton International Ltd |













