Demandez une question
Mesure du poignet
Hamilton AMERICAN CLASSIC INTRA-MATIC CHRONOGRAPH H - 40mm - Brown | H38429591
Infused with the spirit of 70s racing, the American Classic Chronograph 40mm in vintage brown captures timeless Americana style. Its smoky finish and retro color accents evoke the thrill of the track, while racing-inspired perforated straps complete the look. Paired with a second versatile mesh bracelet delivered in a bundle packaging, this automatic chronograph is a bold statement for those who embrace freedom and speed.
| SKU | H38429591 |
| Movement | Mechanical - 60 Hours - H-51 - Nivachron Balance Spring |
| Dimensions du boîtier | 40mm |
| Boîtier | Stainless steel |
| Couleur du cadran | Brown |
| Verre | Sapphire with Anti Reflection |
| Résistance à l'eau | 10 bar (100m) |
| Type de bracelet | Calf leather -20mm - H6000002161 |
| Garantie du fabricant | 2 Years Hamilton International Ltd |













