Tissot CARSON PREMIUM 41MM | T1224171603300
This watch offers a rare combination of simplicity and elegance for classic watches. For a touch of sophistication while remaining classic and modern, slender Roman figures appear on the dial.
32150
| SKU | T1224171603300 |
| Code à barre | 7611608301524 |
| Movement | Quartz - EOL (battery end-of-life indicator), 30-minutes and 1/10 of a second counters, Central 60-seconds chronograph hand, ADD and SPLIT functions |
| Dimensions du boîtier | 41mm |
| Boîtier | 316L stainless steel case |
| Couleur du cadran | Silver- Roman |
| Verre | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Résistance à l'eau | Water-resistant up to a pressure of 5 bar (50 m / 165 ft) |
| Type de bracelet | Black alligator-style grained cowhide - 20mm - T600043012 |
| Garantie du fabricant | 2 years |




