Ask a question
Wrist sizing
Hamilton Khaki Field Mechanical (250th Anniversary) - 36mm | H69399930
Inspired by the FAPD 5101 navigator’s watch issued to U.S. Air Force crews around 1970, the revives the rugged simplicity of a true military tool. Its matte case, fixed bars, acrylic box glass and khaki cotton NATO strap stay faithful to the original specifications, enhanced with Super LumiNova® Grade X2 and a protective dust cover. Produced exclusively in 2026, this special edition piece honors Hamilton’s military heritage with authentic, purpose built detail.
| SKU | H69399930 |
| Movement | Mechanical - 80 Hours - H-50 - Nivachron |
| Case Size | 36mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Acrylic |
| Water Resistance | 10 bar (100m) |
| Type Of Strap | Textile - 18mm - H6000002601 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years Hamilton International Ltd |







