Ask a question
Wrist sizing
Hamilton Khaki Field King Day-Date AUTO - 40mm - Black | H64475531
Rugged yet refined, the Khaki Field King 40mm pairs its sun-brushed black dial with a stitched brown leather strap for a look that’s both adventurous and heritage-inspired. The signature day-date display at 12 o’clock and military time markings underline its roots, while specially designed crown protectors ensure durability in any setting. With 10 bar water resistance and anti-reflective coating, this field watch is built for clarity and confidence - long live the King.
| SKU | H64475531 |
| Movement | Automatic - 80 Hours - H-40 - Nivachron |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Sapphire with Anti Reflection |
| Water Resistance | 10 bar (100m) |
| Type Of Strap | Cow leather - 20mm - H6007041041 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years Hamilton International Ltd |






