Hamilton AMERICAN CLASSIC INTRA-MATIC CHRONOGRAPH H - 40mm - Blue | H38429541
Dynamic and daring, the American Classic Chronograph 40mm featuring a blue dial with orange chronograph hands channels the energy of 60s and 70s racing culture. Its vibrant color pairing makes a striking impression, complemented by a perforated strap for an authentic motorsport feel. Paired with a second versatile mesh bracelet delivered in a bundle packaging, this automatic chronograph is built for those who live life at full throttle.
32790
| SKU | H38429541 |
| Movement | Mechanical - 60 Hours - H-51 - Nivachron Balance Spring |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Dial Color | Blue |
| Crystal | Sapphire with Anti Reflection |
| Water Resistance | 10 bar (100m) |
| Type Of Strap | Calf leather -20mm - H6000002211 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years Hamilton International Ltd |












