Hamilton Jazzmaster Quartz - 40mm - Green | H32461161
Sleek, simple and timeless, the Jazzmaster Quartz brings refined case finishing and modern elegance to an accessible, easy‑to‑wear design. Inspired by lightness and the carefree spirit of youth, its sunray‑brushed dial glows in bright turquoise. Skeletonized Dauphine hands and signature indexes balance tradition with fresh energy, opening the world of Jazzmaster style to a new generation.
33004
| SKU | H32461161 |
| Barcode | 7630458806447 |
| Movement | Quartz |
| Case Size | 40mm |
| Case Material | Stainless steel |
| Dial Color | Green |
| Crystal | Sapphire with Anti Reflection |
| Water Resistance | 5 bar (50m) |
| Type Of Strap | Stainless steel - 20mm - H6050000401 |
| Manufacturer Warranty | 2 Years Hamilton International Ltd |






