Casio G-Shock | GA2100BCE-1A
Street-smart utilitarian and nature-minded at the same time — this G-SHOCK with Cordura nylon band checks all the boxes. The fashionable all-black design is complemented by a band made of environmentally-friendly Cordura nylon, creating a cool, versatile look that takes you seamlessly from work to play. Choose from three models: the iconic DW-5600, the GA-2100 with octagonal bezel, or the large case GA-700.
32854, 32855, 32856, 32857
| SKU | GA2100BCE-1A |
| Barcode | 889232370149 |
| Reference Number | Approx. battery life: 3 years on SR726W X 2 |
| Case Size | 48.5 × 45.4 × 11.8 mm |
| Case Material | Carbon / Resin |
| Dial Color | Black |
| Crystal | Mineral Glass |
| Water Resistance | 200-meter / Shock Resistant |
| Type Of Strap | Cloth Band (CORDURA® Eco Fabric) * CORDURA® is a trademark of INVITSA for durable fabrics. |
| Manufacturer Warranty | 1 year |




